Прејди на содржината

’Рѓа

Од Википедија — слободната енциклопедија

’Рѓата е оксид на железо, претежно црвена боја, формирана од редоксидна реакција на железо и кислород во присуство на вода или влажност на воздухот. Постојат неколку видови на ’рѓа што можат да се разликуваат визуелно и со спектроскопија, кои исто така се случуваат во различни услови.[1] ’Рѓата се состои од железо (III) оксид (Fe2O3 · nH2O) хидрат и железо (III) оксид хидроксид (FeO (OH), Fe (OH) 3).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Interview, David Des Marais“. NASA. Архивирано од изворникот на 2007-11-13. Посетено на 2019-12-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]