Шјауљајска арена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шјауљајска арена
Место Шјауљајска, Литванија
Започнат 2006
Изграден 25 јули, 2007
Отворен
Сопственик
Цена на изградбата 27 милиони $
Архитект Евгениус Милиунас
Игра КК Шјауљај
Гледачи кошарка 5.700
концерти 7.400

Шјауљајска арена (литвански: Šiaulių arena) — повеќенаменска арена во Шјауљајска, Литванија. Во оваа сала обично се играат кошаркарски натпревари, но се одржуваат и концерти. Кошаркарксиот клуб „Шјауљај“, кој моментално се натпреварува во домашната лига и во УЛЕБ Еврокупот, ја користи оваа арена за сите домашни натпревари. Арената е отворена на 25 јули 2007 г. и беше домаќин дел од натпреварите од Европското првенство во кошарка кое во 2011 се одигра во Литванија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]