Шторкау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шторкау
Дел во Вајсенфелс
Поглед кон Шторкау
Поглед кон Шторкау
Поглед кон Шторкау
Шторкау во рамките на Германија
Шторкау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Вајсенфелс
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 163 м
Население 574  (31 декември 2009)
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06667
Повик. бр. 03443
Координати 51°14′N 11°55′E / 51.233° СГШ; 11.917° ИГД / 51.233; 11.917Координати: 51°14′N 11°55′E / 51.233° СГШ; 11.917° ИГД / 51.233; 11.917

Шторкау (германски: Storkau) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 септември 2010 е дел од градот Вајсенфелс.