Шпагети Карбонара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шпагети Карбонара

Карбонара е италијански вид тестенини со потекло од Рим.[1][2] Се прави со јајца, тврдо сирење, чадено месо и бибер. Јадењето со ова име и форма е создадено во средината на 20 век[3] Од сирењата најчесто се користат Пекорино, Пармезан или комбинација од двете.[4] Шпагетите се најчестиот облик на тестенини. Од чадено месо се користи чадена сланина или панцета.

Потекло и историја[уреди | уреди извор]

Како и кај многу рецепти, потеклото на ова јадење и неговото име се ретки[5], но се верува дека потекнува од регионот Лацио[1] [2]. За прв пат во пошироката јавност се појави во 1950 година кога во италијанскиот весник Ла Стампа бил опишан како омилено јадење меѓу американските офицери кои биле во Италија и Рим за време на Втората светска војна.[6]

Подготовка[уреди | уреди извор]

Шпагетите се варат во благо посолена вода, додека се пржи сланината на тава во сопствените масти.[4] Смесата од јајца, сецкано сирење и бибер се меша со варените шпагети. Се додава сланината и тогаш се заедно се става на тава каде се создава кремаст сос со парчиња сланина.[7] По некои рецепти се користи само жолчката, а по некои и белката,[8] додека во некои уште се додава и брокула, кромид, лук и печурки.[9][10]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Gosetti della Salda, Anna (1967). Le Ricette Regionali Italiane (in Italian). Milan: Solares. p. 696. 978-88-900219-0-9.
  2. 2,0 2,1 Carnacina, Luigi; Buonassisi, Vincenzo (1975). Roma in Cucina (in Italian). Milan: Giunti Martello. p. 91. OCLC 14086124
  3. Alberini, Massimo; Mistretta, Giorgio (1984). Guida all'Italia gastronomica (in Italian). Touring Club Italiano. p. 286. OCLC 14164964
  4. 4,0 4,1 Buccini, Antony F. (2007). Hosking, Richard (ed.). On Spaghetti alla Carbonara and related Dishes of Central and Southern Italy. Eggs in Cookery: Proceedings of the Oxford Symposium of Food and Cookery 2006. Oxford Symposium. pp. 36–47. 9781903018545.
  5. "Carbonara recipe and origins". The Foodellers.
  6. "La Stampa - Consultazione Archivio". archiviolastampa.it.
  7. Ricettario Nazionale delle Cucine Regionali Italiane. Accademia Italiana della Cucina.
  8. "Spaghetti Carbonara Recipe". ItalianPastaRecipes.it.
  9. Beltramme, Ilaria. Magna Roma - 110 ricette per cucinare a casa i piatti della tradizione romana, Arnoldo Mondadori Editore, Milano, 2011, pag. 73, ISBN 978-88-04-60723-6
  10. Labensky, Sarah R.; House, Alan M. (2003). On Cooking, Third Edition: Techniques from expert chefs. Pearson Education, Inc. ISBN 0-13-045241-6.