Шангајско метро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шангајско метро
200px
Caobao Road Station.jpg
Општо
СопственикШангајска општина
МестоШангај и Куншан, Ѓангсу
Тип на превозметро
Бр. на линии17[забелешка 1]
Бр. на станици413
Патници дневно10,16 милиои (2018 просечно)[1]
13,29 милиони (рекорд)[2]
Патници годишно3,710 милијарди (2018)[1]
Мреж. местоshmetro.com
Сообраќање
Почнал28 мај 1993; пред 27 години (1993-05-28)
ПревозникШангајска Шентонг метро група
Кинески железници Шангајска група
Бр. на возила5,000+ вагони[3]
Технички податоци
Долж. на системот676 kм (420.0 ми)[4][забелешка 2]
Колосек1.435 mm (4 ft 8 12 in)
НапојувањеDC 1500 V воздушна линија; DC 1500 V трета шина (Линија 16)(Линија 17)(Линија Пуѓанг)
Карта на системот

Shanghai Metro Linemap.svg

Шангајско метро (кинески: 上海地铁) — метрополска мрежа која ја опслужува општината Шангај, покрива 13 од нејзините 16 општински области и градот Куншан, во соседната провинција Ѓангсу. Шангајското метро е најголемиот транспортен систем на светот според должината на мрежата.

Забелешки[уреди | уреди извор]

  1. This figure excludes the Maglev line and Jinshan railway, both often included in Shanghai Metro maps but not considered part of the system.
  2. This figure excludes the Maglev line and Jinshan railway, both often included in Shanghai Metro maps but not considered part of the system. If the Maglev line is included, the length of the network is 705 kм (438.1 ми).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Archived copy“ 2018年上海市国民经济和社会发展统计公报 (кинески). Shanghai Municipal Bureau of Statistics. 2019-03-01. Архивирано од изворникот на 2019-05-02. Посетено на 2019-03-09.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)
  2. „Metro breaks records“ (кинески). Shanghai Metro 163 Official. 2019-03-09. Посетено на 2019-03-09.
  3. „Archived copy“ 上海地铁迎第5000辆列车 2020年或突破7000辆 (кинески). Shanghai Metro. 2018-07-20. Архивирано од изворникот 2018-07-21. Посетено на 2018-07-21.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)
  4. 5号线南延伸和13号线二、三期12月30日起试运营 (кинески). Shanghai Metro. 28 December 2018. Посетено на 30 December 2018.

Надворешни линии[уреди | уреди извор]