Шангајско метро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шангајско метро
Податотека:Shanghai Metro Full Logo.svg
Општо
СопственикШангајска општина
МестоШангај и Куншан, Ѓангсу
Тип на превозметро
Бр. на линии17[забелешка 1]
Бр. на станици413
Патници дневно10,16 милиои (2018 просечно)[1]
13,29 милиони (рекорд)[2]
Патници годишно3,710 милијарди (2018)[1]
Мреж. местоshmetro.com
Сообраќање
Почнал28 мај 1993; пред 30 години (1993-05-28)
ПревозникШангајска Шентонг метро група
Кинески железници Шангајска група
Бр. на возила5,000+ вагони[3]
Технички податоци
Долж. на системот676 kм (420.0 ми)[4][забелешка 2]
Колосек1.435 мм (4 ст 8 12 in)
НапојувањеDC 1500 V воздушна линија; DC 1500 V трета шина (Линија 16)(Линија 17)(Линија Пуѓанг)
Карта на системот

Шангајско метро (кинески: 上海地铁) — метрополска мрежа која ја опслужува општината Шангај, покрива 13 од нејзините 16 општински области и градот Куншан, во соседната провинција Ѓангсу. Шангајското метро е најголемиот транспортен систем на светот според должината на мрежата.

Шангајско метро

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Овој број ги исклучува линиите Маглев и Џиншан, двете често вклучувани во мапите на Шангајското метро, но не се сметаат за дел од системот.
  2. Овој број ги исклучува линиите Маглев и Џиншан, двете често вклучувани во мапите на Шангајското метро, но не се сметаат за дел од системот. Ако е вклучена линијата Маглев, должината на мрежата е 705 kм (438.1 ми).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Архивиран примерок“ 2018年上海市国民经济和社会发展统计公报 (кинески). Shanghai Municipal Bureau of Statistics. 2019-03-01. Архивирано од изворникот на 2019-05-02. Посетено на 2019-03-09.
  2. „Metro breaks records“ (кинески). Shanghai Metro 163 Official. 2019-03-09. Посетено на 2019-03-09.
  3. „Архивиран примерок“ 上海地铁迎第5000辆列车 2020年或突破7000辆 (кинески). Shanghai Metro. 2018-07-20. Архивирано од изворникот 2018-07-21. Посетено на 2018-07-21.
  4. 5号线南延伸和13号线二、三期12月30日起试运营 (кинески). Shanghai Metro. 28 December 2018. Посетено на 30 December 2018.[мртва врска]

Надворешни линии[уреди | уреди извор]