Шаблон:Категорија за никулци

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Шаблон:КатНик)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Икона за документација Шаблонска документација[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]
Оваа шаблонска документација е превметната од Шаблон:Категорија за никулци/doc [уреди]

Намена[уреди извор]

Шаблонов се додава исклучиво на врвот на категории за никулци, за да појасни некои работи во врска со категоријата.

Користење[уреди извор]

{{Категорија за никулци
| статија = 
| новникулец = 
| старникулец = 
| категорија = 
| родителска = 
}}

Параметри[уреди извор]

Задолжителни
  • {{{статија}}} — Овде напишете со што се поврзани никулците што спаѓаат во категоријата.
Изборни

Не треба да се користат загради ( [[, ]], {{, }} ) или „именски простор“ (Шаблон:, Категорија:), туку само името на шаблонот или категоријата..

  • {{{новникулец}}} — Името на шаблонот што треба да се користи за да се додаде некоја статија во категоријата.
  • {{{старникулец}}} — Името на поопштиот шаблон што не треба да се користи, односно што дотогаш се користел.
  • {{{категорија}}} — Името на родителската категорија. Категоријата за никулци се додава во родителската категорија.
  • {{{ВикиПроект}}} — Само името на ВикиПроектот (ВикиПроект Име)

Пример[уреди извор]

{{Категорија за никулци
| статија = човековата [[анатомија]]
| новникулец = анатомија-никулец
| старникулец = медицина-никулец
| категорија = Никулци за медицина
| ВикиПроект = Медицина
}}

Ова ќе се прикаже вака:


За вистински примери за користењето на овој шаблон, погледнете во „Што води овде?“.


Белешка: Со додавањето на овој шаблон, категоријата со никулци задолжително се додава во Категорија:Категории за никулци.

Други шаблони за категории[уреди извор]

За именски простори

Одржување