Прејди на содржината

Предлошка:Следечка категорија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Ова е известувачки квадрат за {{Следечка категорија}}.

Се користи за да укаже на тоа дека категоријата е следечка категорија — вид категорија што служи за создавање на списоци на предлошки или страници што користат дадена синтакса или елементи.

Употреба[уреди извор]

{{Следечка категорија}}

{{Следечка категорија|Дополнителен опис под главниот текст}}

Со употребата на овој известувачки квадрат во категориските страници, страниците се категоризираат во Категорија:Следечки категории. Кога ќе се прикаже на каква било страница, предлошката не става категорија, туку само служи како потсетник за тоа каде треба да се користи известувачкиот квадрат.

Со додавање на |hidden=yes во предлошката ќе ја скриете категоријата и ќе се појави порака иста како {{Скриена категорија}}. Ова е наменето да заштеди простор на страниците кајшто има повеќе предлошки, наместо да има уште еден известувачки квадрат со {{Скриена категорија}}.

Не заменувајте ја предлошкава.

Други предлошки за категории[уреди извор]

За именски простори

Одржување