Чукчиски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чукчиски јазик
ԓыгъоравэтԓьэн йиԓыйиԓ
Застапен воРусија
ПодрачјеАвтономен округ Чукотка
НародЧукчијци
Говорници7,740  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3ckt

Чукчиски јазик (ԓыгъоравэтԓьэн йиԓыйиԓ [ɬǝɣˀorawetɬˀɛn jiɬǝjiɬ]) — чукотски јазик, дел од јазичното семејство на чукотско-камчатски јазици. Јазикот е мајчин јазик на Чукчијците. Овој јазик се зборува во крајните североисточни предели на Сибир и според пописот од 2002 година јазикот го зборуваат 7.700 жители, од вкупно 15.700 Чукчијци. Активното познавање на јазикот опаѓа и денес голем број Чукчијци зборуваат руски. Помалку од 500 Чукчијци изјавиле дека воопшто не зборуваат руски. Чукчискиот е сроден со корјачкиот.

Писмо[уреди | уреди извор]

Сè до 1931 немало официјална азбука за запишување на јазикот. Првата официјална азбука била латиницата од 1931:

А а Ā ā B b C c D d Е е Ē ē Ә ә
Ӛ ӛ F f G g H h I i Ī ī J j K k
L l M m N n Ŋ ŋ O o Ō ō P p Q q
R r S s T t U u Ū ū V v W w Z z
Ь ь

Во 1937 латиницата била заменета со кирилицата:

А а Б б В в Г г Д д Е е Ё ё Ж ж
З з И и Й й К к Ӄ ӄ Ԓ ԓ (Л л) М м Н н
Ӈ ӈ О о П п Р р С с Т т У у Ф ф
Х х Ц ц Ч ч Ш ш Щ щ Ъ ъ Ы ы Ь ь
Э э Ю ю Я я '

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Запис на Етнолог за јазикот
  • Spencer, Andrew (1999). „Chukchi grammar“.
  • Muravyova I.A., Daniel M.A., Zhdanova T.Ju. (2001). „Chukchi language and folklore in texts collected by V.G.Bogoraz. Part two: grammar“.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)[мртва врска]
  • Загрозени јазици во Сибир Архивирано на 20 октомври 2007 г.
  • Руско-чукчиски разговорник Архивирано на 2 ноември 2007 г.
  • Чукчиски басни Архивирано на 15 март 2010 г.
  • Евангелието на Лука на чукчиски Архивирано на 4 март 2012 г.
  • Siegel, Wolfram. „Chukchi (Луоравэтлан/Luoravetlan)“. Omniglot.