Чудовишта против вонземјани

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Чудовишта против вонземјани“ (англиски: Monsters vs Aliens) — американски анимиран филм од 2009 година, во режија на Роб Летерман и Конрад Вернон. Гласовите на главните ликови во филмот ги позајмуваат: Риси Витерспун, Хју Лори и Кифер Сатерленд, Рене Зелвегер итн.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Во филмот се прикажуваат авантурите на шарената дружина, составена од чудовишта, која е изнајмена од владата на САД за да ја одбрани Земјата од нападот на вонземјаните. На тимот му се придружува и една жена, која на денот на својата свадба се претвора во џин, по ударот на еден метеор.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 857, 28.11.2014, стр. 15.
  2. Антена, број 857, 28.11.2014, стр. 15.