Чудесниот свет на Гамбол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чудесниот свет на Гамбол
Жанр
Создадена одБен Бокле
Земја на потекло
Првичен јазиканглиски
Бр. на сезони6
Бр. на епизоди240 (список на епизоди)
Производство
Времетраење11 минути[1]
Продукциска куќа
Прикажување
Првична мрежаCartoon Network
Првично прикажување3 мај 2011 – уште

Чудесниот свет на Гамбол (англиски: The Amazing World of Gumball) — анимирана серија создадена од Бен Бокле. Серијата започнала во Обединетото Кралство на 2 мај 2011 г. и една недела подоцна на 9 мај 2011 г. во САД на Cartoon Network. Прегледот бил прикажан на 3 мај 2011 г. во САД. Пилотската епизода е на 8 мај 2008 г. Чудесниот свет на Гамбол се прикажува и на македонскиот Cartoon Network.

Серијата се врти околу животите на дванаесетгодишниот Гамбол Вотерсон, сина мачка, и неговиот најдобар пријател и посвоен брат што е златна рипка, 10-годишниот Дарвин, кој посетува средно училиште во измислениот град Елмор. Тие често се вмешани во разни лудории низ градот, за време на кои општат со членовите на семејството — помладата сестра Анаис, мајката Никол и таткото Ричард — и со широка екипа споредни ликови. Единствена одлика на серијата е недостатокот на стилско единство. Ликовите се дизајнирани, снимени и анимирани со користење повеќе стилови и техники (стилизирана традиционална анимација, кукларство, CGI, кадар по кадар, флеш-анимација, игран филм итн.).[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Amazing World of Gumball“. Turner Broadcasting. September 9, 2011. Архивирано од изворникот на December 2, 2013. Посетено на July 4, 2013.
  2. Interview with Ben Bocquelet Архивирано на 7 октомври 2015 г. in Toonzone

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со: