Чизмаши (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Чизмаши“ — филм на режисерот Дејан Зечевиќ од 2015 година, заснован врз истоимениот роман на Драгослав Михаиловиќ. Автор на сценариото е Ѓорѓе Милосављевиќ, а главните улоги ги играат: Миодраг Драгичевиќ, Александар Берчек, Слобода Миќаловиќ, Миодраг Радоњиќ, Младен Совиљ, Милош Тимотијевиќ, Александар Ѓурица, Небојша Миловановиќ, Богдан Диклиќ, Горан Шушљик, Драган Бјелогрлиќ, Љубомир Бандовиќ и Предраг Мики Манојловиќ.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во филмот се прикажува животот на офицерот на поранешната југословенска војска, Жика Курјак, почнувајќи до неговото детство во еден рударски крај, преку војничките денови, до тешката депресија, затворот и лудницата. Курјак е олицетворение на човечката добрина, која е нарушена од околностите во кои го фрла животот. Истовремено, низ приказната за Курјак се прикажани и некои клучни историски настани од 20 век.

Наводи[уреди | уреди извор]