Ченгелќој

Координати: 41°03′N 29°03′E / 41.050° СГШ; 29.050° ИГД / 41.050; 29.050
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ченгелќој
Соседство
Земја Турција
РегионМраморен регион
ПокраинаИстанбул
ОкругУсќудар
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски број34680
Area code0-216

Ченгелќој (турски: Çengelköy) — населба која се наоѓа во Усќудар, Истанбул, Турција. Населбата се наоѓа на азискиот дел од градот на Босфорот, помеѓу Бејлербеји и Кулели. Оваа е претежно станбена област. Во текот на османлискиот период биле изградени голем број на куќи. Во VI век, овде била изградена палатата на Јустин II, посветена на неговата сопруга Софија. .[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Eyice, pages 55-56.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Falling Rain Genomics, Inc. „Geographical information on Çengelköy, Istanbul“ (англиски). Посетено на 2008-11-22.
  • „Living Turkey- Çengelköy“ (англиски). Архивирано од изворникот на 2009-09-26. Посетено на 2009-12-25.
Printed sources

41°03′N 29°03′E / 41.050° СГШ; 29.050° ИГД / 41.050; 29.050{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница