Чаршија-црква

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чаршија-црква
Τσιάρσια Τσάρκβα
МестоКатраница, Кајларско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Управа
Архијерејско намесништвоКајларско
ЕпархијаЛеринско-преспанско-еордејска

Чаршија-црква (грчки: Τσιάρσια Τσάρκβα) — ранохристијанска црква во селото Катраница, Кајларско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Леринско-преспанско-еордејската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Урнатините на црквата се наоѓаат на 4 км источно од Катраница. Храмот претставува базилика со апсида.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Πύργοι“. Χάρτης της Ελλάδος. Архивирано од изворникот на 2003-11-26. Посетено на 30 декември 2014.