Црн мост (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црн мост
Pogled na Crn most - Bitola od raskruznicata.jpg
Поглед на Црн мост од блиската раскружница
Координати41°01′56″ N; 21°19′21″ E / 41.032318° СГШ; 21.322582° ИГД / 41.032318; 21.322582Координати: 41°01′56″ N; 21°19′21″ E / 41.032318° СГШ; 21.322582° ИГД / 41.032318; 21.322582
Носипешаци
ПреминуваДрагор
МестоБитола
Официјален називЦрн мост
Особености
Ширина6 м
Местоположба

Црн мостмост на реката Драгор во Битола. Се наоѓа во горниот, западен дел на градот Битола, близу населбите Довлеџик, Девејани, Маџар Маало и Баир. Од Црн Мост низводно надолу започнува уреденото ѕиданот корито и кеј на реката Драгор низ Битола. Во неговата близина се наоѓа и затворот во Битола. Мостот е отворен за сообраќај на моторни возила и по него минува булеварот „1 Мај“. Од неодамна со градежни зафати е обновен и проширен. На 6 септември 1944 година, се случило бегството на политичките затвореници од Централниот областен фашистички затвор во Битола. Обласниот централен затвор бил отворен во јули 1942 година во близината на Црн Мост каде биле затворани политички затвореници од целата битолска околија.