Црн Рзав (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Црн Рзав е река во западниот дел на Србија источниот дел на Босна и Херцеговина

Црн Рзав извира на планината Златибор во Србија. За разлика од Бел Рзав, Црн Рзав има темно корито по кое и што го добил името. Исто така за разлика од Бел Рзав кој е познат по ладната вода, Црн Рзав е познат по топлата вода. Во селото Вардиште во општината Вишеград се вкрстува со Бел Рзав со тоа што настанува Рзав кој по десет километри се влева во Дрина во Вишеград.

Icon river tributary L.svg Оваа статија за река е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!