Бел Рзав

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бел Рзав е река која извира во селото Заовине, на западните падини на планината Тара. Карактеристика за оваа река е бојата на подлогата - коритото на реката ги прави камењата да добиваат бела боја. Благодарејќи на таквото корито па дури и за време на лето со најголеми температури, Бел Рзав е исклучително ладна река. Бел Рзав е долг 23 км, а површината на неговиот слив изнесува 205 км2.

Кањонот на Бел Рзав

Поврзано[уреди | уреди извор]

Icon river tributary L.svg Оваа статија за река е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!