Црковно земјиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Претпоставена карта на средновековен имот

Црковно земјиште — површина на земјиште во рамките на црковна парохија што се користи за поддршка на парох. Земјиштето може да биде или во сопственост на црквата или самата црква да ја задржува добивката.[1][2] Ова земјиште доделено на парохијата може да се состои од многу различни права (на пр. сопственост на земјиште, права на користење) и да биде посветено за различни цели. Неговата администрација обично има свои правила, кои вклучуваат и заштита од товари како даноци итн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Styles 1945, стр. 31–42
  2. „What Does "Glebe" Mean?“. The Glebe Society (англиски). 2013-08-20. Посетено на 2023-11-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]