Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Куманич (Драмско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Успение на Пресвета Богородица
Κοιμήσεως Θεοτόκου
Поглед на црквата
41°20′52.9″N 23°48′0.9″E / 41.348028° СГШ; 23.800250° ИГД / 41.348028; 23.800250Координати: 41°20′52.9″N 23°48′0.9″E / 41.348028° СГШ; 23.800250° ИГД / 41.348028; 23.800250
МестоКуманич, Драмско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типтрикорабна базилика
Завршена1870
Управа
ЕпархијаЗихненско-неврокопска

Успение на Пресвета Богородица (грчки: Κοιμήσεως Θεοτόκου) — црква во селото Куманич, Драмско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Зихненско-неврокопската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Црквата е изградена во 1870 г.[2] Со време претрпела доста промени. Претставува трикорабна базилика типична за своето време.[3] Над средишниот кораб има мала дрвена псевдокупола со висок дрвен барабан на кој е претставен Христос Седржител.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Ιστορία Πλεύνας-Πετρούσας. Η Παλαιά Εκκλησία Πλεύνας και άλλες 32 Μεταβυζαντινές Εκκλησίες στο Νομό Δράμας“. Τα Νέα της Πετρούσας. Посетено на 16 ноември 2014.
  2. „Βυζαντινά Μνημεία“. Δήμος Νευροκοπίου. Посетено на 14 ноември 2014.
  3. „Αγ. Δημήτριος Οχυρού“. Corect. Архивирано од изворникот на 2014-11-27. Посетено на 14 ноември 2014.