Прејди на содржината

Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Коњух

Координати: 42°05′58″N 21°57′38″E / 42.09944° СГШ; 21.96056° ИГД / 42.09944; 21.96056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Успение на Пресвета Богородица

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кумановско-кратовско
Местоположба

Карта

Координати 42°05′58″N 21°57′38″E / 42.09944° СГШ; 21.96056° ИГД / 42.09944; 21.96056
Место Коњух
Општина Кратово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Голема Богородица
Архитектонски опис

Успение на Пресвета Богородица — нова селска црква во кратовското село Коњух, Македонија. Црквата се наоѓа пред селото, во непосредна близина на регионалниот пат 29277.

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Црквата е подигната покрај регионалниот пат, веднаш откако ќе се помине мостот на Крива Река.

Галерија

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]