Црква „Св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат“ - Горно Крушево

Координати: 40°48′30.7″N 23°47′12.1″E / 40.808528° СГШ; 23.786694° ИГД / 40.808528; 23.786694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Теодор Тирон и Теодор Стратилат
Αγίων Θεοδώρων
Поглед на црквата
Карта
40°48′30.7″N 23°47′12.1″E / 40.808528° СГШ; 23.786694° ИГД / 40.808528; 23.786694
МестоГорно Крушево, Зихненско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Завршена1836
Управа
Архијерејско намесништвоАспровалтско
ЕпархијаСерско-нигритска

Свети Теодор Тирон и Теодор Стратилат (грчки: Αγίων Θεοδώρων Άνω Κερδυλίων) — црква во поранешното село Горно Крушево, Зихненско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија.

Црквата е изградена во 1836 г.[1] Во 1941 г. по уништувањето на Горно и Долно Крушево од германските сили, црквата била единствената преостаната градба во селото.[2] Подоцна е обновена.

Во 1991 г. храмот е прогласен за заштитен споменик на културата.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΡΧΕΙΟ ΜΑΡΤΥΡΙΚΑ ΚΕΡΔΥΛΛΙΑ ΣΕΡΡΩΝ - ΔΗΜΟΥ ΑΜΦΙΠΟΛΗΣ/Amphipolis“. Архивирано од изворникот на 2014-12-23. Посетено на 31 октомври 2014.
  2. „17 Οκτωβρίου 1941:"Άνω και Κάτω Κερδύλια – Το Ολοκαύτωμα". ΑΒΕΡΩΦ - WordPress.com. Посетено на 31 октомври 2014.
  3. „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ37/32574/609/22-7-1991 - ΦΕΚ 889/Β/30-10-1991“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-07-05. Посетено на 31 октомври 2014.