Црква „Св. Вознесение Христово“ - Голозинци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свето Вознесение Христово
македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Чашкарска
Местоположба
Координати 41°38′33″N 21°38′08″E / 41.64250° СГШ; 21.63556° ИГД / 41.64250; 21.63556Координати: 41°38′33″N 21°38′08″E / 41.64250° СГШ; 21.63556° ИГД / 41.64250; 21.63556
Населено место Голозинци
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 1800 - 1820
Архитектонски опис
Стил преродбенички

Св. Вознесение Христово (или Св. Спас) — православна црква во велешкото село Голозинци, Општина Чашка, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Велешкото архијерејско намесништво во Повардарската епархија на МПЦ - ОА.[1]

Црквата е гробишен храм сместен крај реката Тополка, на половина километар источно од селото. Градена е од 1800 до 1820 година. Во 1887 г. истакнатиот зограф Димитар Андонов Папрадишки насликал четири иконостасни икони во црквата.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Архиерејско намесништво Велес“. Повардарска епархија. 23 мај 20087. Посетено на 26 ноември 2021. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. Василиев, Асен (1965). Български възрожденски майстори: живописци, резбари, строители. София: Наука и изкуствo. стр. 206.