Прејди на содржината

Црква „Св. Преображение“ - Нивици

Координати: 40°50′0″N 21°1′3″E / 40.83333° СГШ; 21.01750° ИГД / 40.83333; 21.01750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свето Преображение
Ασκηταριό Μεταμόρφωσης
Поглед на црквичката во пештерата
Карта
40°50′0″N 21°1′3″E / 40.83333° СГШ; 21.01750° ИГД / 40.83333; 21.01750
МестоНивици, Преспанско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
ЗавршенаXIII век
Управа
ЕпархијаЛеринско-преспанско-еордејска

Свето Преображение (грчки: Ασκηταριό Μεταμόρφωσης ) — средновековна пештерна црква во преспанското село Нивици, Егејска Македонија. Влегува во состав на Леринско-преспанско-еордејската епархија на Цариградската патријаршија, под управа на Грчката православна црква. Изворно ѝ припаѓала на Охридската архиепископија.[1]

Изградена е во XIII век во мала пештера во живописен залив на Преспанското Езеро.[2] Претставува мала сводеста црква, иако дел од храмот денес се наоѓа во Леринскиот археолошки музеј. Има остатоци од живопис и од стари монашки ќелии.[3][4][5][6] Близу до црквата се наоѓаат живеалиштата на испосниците.[7]

Во 1962 г. црквата е прогласена за споменик на културата.[8]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Πολιτιστικά μνημεία“. Ο υγρότοπος των Πρεσπών. Посетено на 11 јануари 2015.
  2. Evyenidou, Despina. Ioannis Kanonidis, Thanasis Papazotos. The Monuments of Prespa, Archaeological Receipts Fund, 1991, стр. 42
  3. „Οι Ψαράδες και τα Ασκητάρια“. ethnos.gr. Посетено на 30 март 2014.
  4. „Ψαράδες“. Πρέσπες, φυγή από το χρόνο. Посетено на 30 март 2014.
  5. „ΤΑ ΑΣΚΗΤΑΡΙΑ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΡΕΣΠΑΣ“. Volida. Посетено на 30 март 2014.
  6. „ΕΚΕΙ ΠΟΥ Η "ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ" ΑΚΟΥΜΠΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ – ΤΑ ΑΣΚΗΤΑΡΙΑ ΤΩΝ ΠΡΕΣΠΩΝ“. ΤΡΙΒΩΝΙΟ. Посетено на 30 март 2014.
  7. Ангеличин Жура, Гоце. Пештерните цркви во Охридско-Преспанскиот регион (Р Македонија, Р. Албанија, Р. Грција) (PDF). Ниш: В: „Ниш и Византија IV: зборник радова“; Симпозиум „Ниш и Византија IV“, Зборник радова IV, Ниш, 3 - 5 јуни 2005. стр. 401. Посетено на 14 август 2015.
  8. „ΥΑ 15813/19-12-1961 - ΦΕΚ 36/Β/3-2-1962“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2021-10-28. Посетено на 20 јули 2020.