Црква „Св. Петка Римска“ - Јабланица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка Римска
Поглед на црквата „Св. Петка“ во Јабланица (Топлец) (2).jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Ложанска
Местоположба
Координати 41°18′48.5″N 20°34′22.2″E / 41.313472° N; 20.572833° E / 41.313472; 20.572833Координати: 41°18′48.5″N 20°34′22.2″E / 41.313472° N; 20.572833° E / 41.313472; 20.572833
Населено место Јабланица
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Римска
Изградба 1994
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка Римска — нова црква во селото Јабланица.[1]

Црквата претставува мала градба и е изградена во поново време.[2]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа покрај патот кога се доаѓа од Струга кон Јабланица, веднаш зад Топлечкиот мост, односно во маалото Топлец, на едно возвишение со многу стари стебла.[2]

Слава[уреди | уреди извор]

Храмовата слава е на 8 август празник посветен на светицата, но исто така се посетува и на Духовден, Св.мч. Сава Страилат (вториот ден на Ѓурѓовден).

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Цркви“. Мојата Јабланица. Посетено на 12 ноември 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]