Црква „Св. Петка“ - Турново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Петка
St. Petka Church (Turnovo) (2).jpg
Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Населено место Турново
Општина Босилово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба 2003
Завршено 203
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

„Св. Петка“ — православен храм кој се наоѓа во Турново, Општина Босилово.

Историја[уреди | уреди извор]

Оваа мала црква била изградена во 2003 година, и главно се користи за крштевање. Црквата се наоѓа веднаш до црквата „Св. Ѓорѓи“.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]