Црква „Св. Ѓорѓи“ - Турново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Ѓорѓи
St. George's Church (Turnovo) (3).jpg
Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Населено место Турново
Општина Босилово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба 1930 (стара)
2005 (нова)
Завршено 2010
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црквата „Св. Ѓорѓи““ — православен храм кој се наоѓа во Турново, Општина Босилово.

Историја[уреди | уреди извор]

Денешната црква посветена на Свети Ѓорѓи во Турново започнала да се гради во 2005 година и била завршена во 2010 година. Претходно, на истото место постоела друга црква која била изградена во 1930 година и која била срушена. За разлика од старата црква, новата сѐ уште не е осветена, освен темелот кој е оставен од старата црква.

Веднаш до оваа црква се наоѓа помалата црква „Св. Петка“, која се користи главно за крштевки. Во дворот на црквата се наоѓаат и селските гробишта и капела.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]