Црква „Св. Петка“ - Јабланица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Поглед на црквата „Св. Петка“ во Јабланица (Збориште) (2).jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Ложанска
Местоположба
Координати 41°18′51.4″N 20°34′50.2″E / 41.314278° N; 20.580611° E / 41.314278; 20.580611Координати: 41°18′51.4″N 20°34′50.2″E / 41.314278° N; 20.580611° E / 41.314278; 20.580611
Населено место Јабланица
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Трновска
Изградба 2002
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка — нова црква во селото Јабланица.[1]

Црквата претставува мала градба и е изградена во поново време.[2]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Поглед на црквата

Црквата се наоѓа на сретсело, помеѓу месното население познато како „Збориште“. И таа како и останатите цркви во селото се наоѓа на едно возвишение обраснато со стари дабови дрвја.[2]

Слава[уреди | уреди извор]

На празникот Петковден на 27 октомври е црковната слава, но исто така се посетува и на третиот ден на Духовден, Св.мч. Сава Страилат (втор ден на Ѓурѓовден) и Водици.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Цркви“. Мојата Јабланица. Посетено на 12 ноември 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]