Прејди на содржината

Црква „Св. Пантелејмон“ - Ехлоец

Координати: 41°27′36.19″N 20°45′57.33″E / 41.4600528° СГШ; 20.7659250° ИГД / 41.4600528; 20.7659250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Пантелејмон

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Втора кичевска
Местоположба

Карта

Координати 41°27′36.19″N 20°45′57.33″E / 41.4600528° СГШ; 20.7659250° ИГД / 41.4600528; 20.7659250
Место Ехлоец
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Пантелејмон
Изградба 1850
Архитектонски опис

Свети Пантелејмон — главна селска црква во селото Ехлоец.[1]

Црквата се наоѓа во средишниот дел на селото Ехлоец.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1850 година. Големиот иконостас е дело на мијачките мајстори.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Архивирано од изворникот на 2014-03-04. Посетено на 2019-01-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]