Црква „Св. Никола“ - Винени

Координати: 40°46′13″N 21°2′48″E / 40.77028° СГШ; 21.04667° ИГД / 40.77028; 21.04667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола
Aγίου Nικολάου
Поглед на урнатините
Карта
40°46′13″N 21°2′48″E / 40.77028° СГШ; 21.04667° ИГД / 40.77028; 21.04667
МестоВинени, Леринско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
ЗавршенаXIV век
Управа
ЕпархијаЛеринско-преспанско-еордејска

Свети Никола (грчки: Aγίου Nικολάου) — црква во преспанското село Винени, Леринско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Леринско-преспанско-еордејската епархија на Цариградската патријаршија.

Остатоци од фрески во црквата.

Црквата е трикорабна крстокуполна градба со зачуван живопис од XIV век.[1] Прогласена е за историски споменик како една од најзабележителните стари градби на подрачјето на Преспа. Прогласена е за заштитен споменик на културата во 1987 г.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Evyenidou, Despina. Ioannis Kanonidis, Thanasis Papazotos. The Monuments of Prespa, Archaeological Receipts Fund, 1991, стр. 47
  2. „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/11048/278/13-4-1987 - ΦΕΚ 284/Β/9-6-1987“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2023-01-23. Посетено на 8 април 2015.