Црква „Св. Марина“ - Фраштани

Координати: 41°11′56″N 23°35′25″E / 41.19889° СГШ; 23.59028° ИГД / 41.19889; 23.59028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Марина
Ἁγίας Μαρίνης
Карта
41°11′56″N 23°35′25″E / 41.19889° СГШ; 23.59028° ИГД / 41.19889; 23.59028
МестоФраштани, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типбазилика
Завршена1836
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Света Марина (грчки: Ἁγίας Μαρίνης) — црква во селото Фраштани, Серско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Црквата се наоѓа во Долно Фраштани. Изградена е во 1836 г. според мермерниот натпис на неа. Градбата претставува базилика без купола. Подоцна се доградени нартекс и црковна канцеларија од југ.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Αγίας Τριάδος“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 3 ноември 2014.