Црква „Св. Константин и Елена“ - Мокрино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Црква „Св. Константин и Елена “
Sts. Constantine and Helena Church (Mokrino) (4).jpg
Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Архијерејско намесништво Струмичко
Парохија Струмичка
Местоположба
Населено место Мокрино
Општина Ново Село
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Константин
Света Елена
Изградба 1876
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

„Св. Константин и Елена “ — црква која се наоѓа во Мокрино, Општина Ново Село. Црквата била изградена во 1876 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]