Црква „Св. Илија“ - Добрејци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Илија
St. Elijah's Church (Dobrejci).JPG
Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Населено место Добрејци
Општина Струмица
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Илија
Изградба 1812
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

„Св. Илија“христијански храм кој се наоѓа во Добрејци, Општина Струмица.

Црквата на трипати била или рушена или ограбувана од страна на османлиската власт. Денешната црква која била изградена во 1812 година е поразлична за разлика од останатите две кои некогаш опстојувале.