Црква „Св. Димитрија“ - Вепрчани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитрија
Св. Димитрија - Вепрчани.JPG

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Прилепечко-витолишка
Местоположба
Место Вепрчани
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј
Изградба среден век
Архитектонски опис

Свети Димитријамакедонски православен црковен храм и манастирски комплекс кој се наоѓа во селото Вепрчани во областа Мариово. Сместена е на зарамнетиот врв на ридот веднаш над самото село. Градбата на манастирска црква потекнува од средновековието, а придружните услужни објекти како кујна, трпезарија и соби за преноќување се изградени во поново време кон крајот на XX век. Поради подобри услови и и поширокиот простор во дворот на оваа црква се одржува прославата на селската слава Спасовден со голем општонарден собор на кој има посетители од Вепрчани и луѓе со потекло од него, Прилеп, Скопје и странство. Пред самата црква, од двете страни на оградата има две многу стари дабови дрвја со огромни стебла, од кои едното е уништено и изгорено по удар на гром.

Наводи[уреди | уреди извор]