Црква „Св. Воскресение Христово“ - Еловец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свето Воскресение Христово
македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Чашкарска
Местоположба
Координати 41°38′52″N 21°39′19″E / 41.64778° СГШ; 21.65528° ИГД / 41.64778; 21.65528Координати: 41°38′52″N 21°39′19″E / 41.64778° СГШ; 21.65528° ИГД / 41.64778; 21.65528
Населено место Еловец
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Завршено 1908
Градител Андон Китанов
Зограф Димитар Андонов Папрадишки
Архитектонски опис
Стил преродбенички

Св. Вознесение Христовоправославна црква во велешкото село Еловец, Општина Чашка, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Велешкото архијерејско намесништво во Повардарската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е гробишен храм, сместен во северниот дел на селото. Изградена е во 1908 г.[1] Нејзин градител е славниот архитект Андон Китанов.[2] Живописот е дело на подеднакво истакнатиот зограф Димитар Андонов Папрадишки.[1][3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Чашкарска парохија“. Повардарска епархија. 3 јуни 2008. Занемарен непознатиот параметар |acess-date= (help)
  2. Василиев, Асен (1965). Български възрожденски майстори: живописци, резбари, строители. София: Наука и изкуствo. стр. 206.
  3. Николовски, Дарко (2020). Фото архива на Антоние Николовски за Македонските зографи од крајот на XIX и почетокот на XX век: (Андонов, Зографски и Ванѓеловиќ) (PDF). Скопје: Едиција Културно наследство, Министерство за култура на Р. С. Македонија. стр. 92–95.