Црква „Св. Влмч Димитриј“ - Охрид

Координати: 41°06′46.1″N 20°47′59.4″E / 41.112806° СГШ; 20.799833° ИГД / 41.112806; 20.799833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Димитриј

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Трета охридска
Местоположба

Карта

Координати 41°06′46.1″N 20°47′59.4″E / 41.112806° СГШ; 20.799833° ИГД / 41.112806; 20.799833
Место Охрид
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба 21 век најновиот објект
Архитектонски опис

Свети Димитриј - православна црква на охридскиот плоштад, една од двете кои го носат името на Свети Димитриј во градот.[1][2] Темелите на објектот укажуваат дека се работи за стара ранохристијанска црква која била изградена во VI век, и постоела до доаѓањето на Турците, кои во XIII – XIV ја срушиле и врз темелите изградиле џамија, која постоела до 1947 година, која за време на турското владеење била претворена во џамија. Подоцна џамијата била разрушена. Во 1961 година археолозите, Вера Битракова и Елена Чипанова при истржувањето на темелите утврдиле дека тука била црквата, а пронајдена била и иконата на Св. Димитрија и средишниот мермерен столб.[3] Возобновувањето наишло на отпот од локалната власт и Исламската верска заедница.[4] Инаку според проектото за изградба, основата на црквата е со димензии: 17,5 м во должина, 12,5 м во широчина, на две висини и плус петте куполи и камбанарија со градски саат. Ваквата димензионираност се заснова на преданијата за изгледот на старата црква. Денес тука е изграден времен параклис, каде луѓето палат свеќи и донираат пари за обнова на црквата. Патрониот празник Митровден се слави со голема општонародна веселба на плоштадот.[5] Црквата во повеќе наврати била ограбувана.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Отец Љупчо Симиџиоски: Ако е по Волја Божја, ова црквиче на плоштадот ќе стане голема градска црква. Архивирано од изворникот на 2020-09-19. Посетено на 2016-02-05.
  3. Возобновување на црква Св. Димитрија - плоштад Охрид
  4. Нема дозвола да се обнови црквата што станала џамија[мртва врска]
  5. Верниците организирано ќе го прослават празникот Свети Великомаченик Димитрија
  6. Охриѓанец крадел од црква во центарот на Охрид. Архивирано од изворникот на 2012-06-03. Посетено на 2016-02-05.