Црква „Св. Атанасиј“ - Љубојно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св.Атанасиј
Црква „Св. Атанасиј“ во Љубојно.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Подмочанско-љубојнска
Местоположба

Координати 40°53′10″N 21°07′09″E / 40.88611° СГШ; 21.11917° ИГД / 40.88611; 21.11917Координати: 40°53′10″N 21°07′09″E / 40.88611° СГШ; 21.11917° ИГД / 40.88611; 21.11917
Место Љубојно
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Атанасиј
Изградба 1623
Архитектонски опис

Св. Атанасиј — селска црква, во село Љубојно.[1][2]

Црквата е сместена на патот кој води кон манастирот „Св. Петар и Павле“.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Цркви во Манастиречката парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 2011-10-02.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]