Црква „Св. Ѓорѓи“ - Ново Село (Велешко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Ѓорѓи
македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Чашкарска
Местоположба

Карта

Координати 41°36′8″N 21°38′50″E / 41.60222° СГШ; 21.64722° ИГД / 41.60222; 21.64722Координати: 41°36′8″N 21°38′50″E / 41.60222° СГШ; 21.64722° ИГД / 41.60222; 21.64722
Место Ново Село
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис
Стил преродбенички

Св. Ѓорѓиправославна црква во велешкото село Ново Село, Општина Чашка, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Велешкото архијерејско намесништво во Повардарската епархија на МПЦ - ОА.[1]

Црквата е сместена на југозападниот крај на селото. Изградена е во XIX век. Во неа има вредни икони од познатиот мајстор Димитар Андонов Папрадишки.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Печков, Петар. „Цркви оставени само на божја милост“. Ти реков ми рече. Посетено на 20 ноември 2021.