Црква „Св. Ѓорѓи“ - Логоварди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Седумнаесетта приградска
Местоположба

Координати 41°1′55.8″N 21°24′49.4″E / 41.032167° СГШ; 21.413722° ИГД / 41.032167; 21.413722Координати: 41°1′55.8″N 21°24′49.4″E / 41.032167° СГШ; 21.413722° ИГД / 41.032167; 21.413722
Место Логоварди
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба XIX век
Живопис XIX век
Архитектонски опис
Стил преродбенички

Св. Великомаченик Ѓорѓицрква во битолското село Логоварди, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Битолското намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е гробишен храм, сместен во источниот дел на селото. Изградена е и зографисана во XIX век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Матевски, Матеја, Блаже Конески, Димче Коцо (1989). Климент Охридски и улогата на Охридската книжевна школа во рзвитокот на словенската просвета : Материjали од Научен собир, одржан во Охрид од 25 до 27 септ. 1986 г. /. Скопje: Македонска академија на науките и уметностите. стр. 217.