Црква „Св. Ѓорѓи“ - Кривени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Ѓорѓи
Црква „Св. Ѓорѓи“ - Кривени (03).jpg
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Трета ресенска
Местоположба

Место Кривени
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Ѓорѓи
Архитектонски опис

Црква „Св. Ѓорѓи“ - црква во селото Кривени, Општина Ресен. Во рамките на црквата се наоѓаат и селските гробишта. Црквата се наоѓа јужно (надвор) од Кривени, и поради тоа камбанеријата на црквата се наоѓа во средиштето на селото, со што има растојание од 450 м помеѓу нив.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]