Прејди на содржината

Црква „Св. Ѓорѓи“ - Владаја

Координати: 41°8′49″N 22°44′26″E / 41.14694° СГШ; 22.74056° ИГД / 41.14694; 22.74056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Ѓорѓи
Aγίου Γεωργίου
Карта
41°8′49″N 22°44′26″E / 41.14694° СГШ; 22.74056° ИГД / 41.14694; 22.74056
МестоВладаја, Дојранско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Архит. типтрикорабна базилика
Завршена1884
Управа
Архијерејско намесништвоПолјанска
ЕпархијаПолјанско-кукушка

Свети Ѓорѓи (грчки: Αγίου Γεωργίου) — црква во селото Владаја, Дојранско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Полјанско-кукушката епархија на Цариградската патријаршија.[1][2]

Црквата е изградена во 1884 г.[1][2] Претставува трикорабна базилика со димензии 14,80 × 10,30 м. Има полукружна апсида украсена со слепи ниши.[2]

Црквата е прогласена за историски споменик на 27 јуни 1987 г.[2]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 „Ακρίτα, Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου“. Enjoy Kilkis. Архивирано од изворникот на 2022-05-11. Посетено на 14 март 2018.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ34/24412/504/8-6-1987 - ΦΕΚ 378/Β/27-7-1987“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-05-11. Посетено на 20 октомври 2014.