Црква „Свети Александар Невски“ (Новочеркаск)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквата Свети Александар Невски
Основни податоци
МестоНовочеркаск, Ростовска област Русија
Припадноструски православни
Архитектонски опис
Завршен1896

Црквата Свети Александар Невски во Новочеркаск (руски: Церковь Святого благоверного князя Александра Невского) ― е православна црква во Ростовска и Новочеркаска епархија. Се наоѓа во градот Новочеркаск, Ростовска област, Русија[1].

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1805 година, по основањето на Катедралата Успение во Новочеркаск, местото во градот било осветено од епископот на Воронеж Черкаси Арсениј за изградба на новата црква на Александар Невски.

Со текот на времето, местото за изградба на храмот било сменето и повторно осветено од свештеникот Василиј Рубашкин.

Првично црквата била изградена од дрво според проектот на архитект Лавопие. На 29 јуни 1810 година, протојерејот Алексеј Оридовски ја осветил оваа дрвена црква во името на Свети Александар Невски.

Во 1822 година, на црквата бил придодаден параклис посветен на Света великомаченичка Параскева, осветена на 26 октомври истата година од протоереј Јаков Мерхалев.

Во 1827 година атаманот Д.Е. Кутејников предложи во Новочеркаск да се изгради камена црква наместо дрвената црква на Александар Невски.

Овој предлог беил одобрен од страна на свештениците, а планот и проценката на трошоците исто така биле одобрени во 1829 година од императорот Никола I, кој наредил да започне изградбата на камената црква на Александар Невски.

Камбанаријата била изградена во 1834 година.

Во 1835 година самата црква била обновена: биле поставени камени темели и бил воспоставен олтар.

Во 1866 година, дрвениот покрив на црквата бил заменет со железен.

Сепак, почетокот на градежните работи на сосема нова камена црква беше одложен. Во 1889 година бил изготвен новиот проект на црквата. Тоа беше одобрено од козакот атаман принцот Николај Свјатополк-Мирски. Проектот доби благослов и од архиепископот Макариј.

Работите на изградбата на новата црква се изведувале од 1891 година. Во 1893 година црквата била грубо изградена. Во летото 1894 година беше поставен крст на главната купола.

Црковен Абрамов нарачал во Москва мермер иконостас на свој трошок, за цена од 22 илјади рубли.

Во летото 1896 година бил поставен иконостасот. Со благослов на Архиепископот Атанасиј, во чест на Света великомаченичка Параскева бил осветен десниот коридор на црквата.

Во 1899 година црквата била обоена со маслени бои и покриена со ѕидни слики.

Црквата на Александар Невски била изградена во неовизантиски стил. Може да прими до 1.500 луѓе.

По Граѓанската војна црквата Александар Невски беше затворена. За време на германската окупација на градот во Втората светска војна храмот бил отворен, но потоа повторно затворен во 1960 година.

Во средината на 1970-тите во зградата на црквата започнале „реставраторски работи“ за да се создаде планетариум во неа. Во 1990-тите црквата била повторно отворена.

На 12 март 1995 година било поставено ново ѕвоно[2]..

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [https://sobory.ru/article/?object=03984/ Новочеркасск. Церковь Александра Невского (новая)]
  2. Александро-Невский храм

Литература[уреди | уреди извор]

«Донская Церковная Старина», вып. 2-й, 1909 г., стр. 31.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]