Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ - Подгорци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Воведение на Пресвета Богородица
Викиекспедиција во Дримкол 103.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Ложанска
Местоположба

Координати 41°15′26″N 20°35′56″E / 41.25722° СГШ; 20.59889° ИГД / 41.25722; 20.59889Координати: 41°15′26″N 20°35′56″E / 41.25722° СГШ; 20.59889° ИГД / 41.25722; 20.59889
Место Подгорци
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба 1995 (обновена)
Рушење 1912
Изгорена 1912
Архитектонски опис

Воведение на Пресвета Богородица — обновена црква во селото Подгорци.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била возобновена во 1995 година на местото на стара црква, која постоела во минатото и била запалена пред крајот на отоманското владеење.[2] Се наоѓа на самиот влез на селото веднаш до зградата на училиштето.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Трифуноски Ф., Јован (1992). Охридско-струшка област. Антропогеографска проучавања (српски). Белград: САНУ. стр. 191.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]