Црква Свети Матијаш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Матијас
Mátyás templom
Matthias Church, Budapest.JPG
Основни податоци
Место Будимпешта, Унгарија
Координати
Држава Унгарија
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил готска архитектура
Карактеристики
2013

Црквата Матијаш (унгарски : Mátyás templom) е црква која се наоѓа во Будимпешта, Унгарија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 1015 година со готски стил, и е втората по големина црква во Будимпешта. Во 1541 година била претворена во џамија.