Црква Свети Матијаш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Матијас
Mátyás templom
Matthias Church, Budapest.JPG
Основни податоци
МестоБудимпешта, Унгарија
КоординатиКоординати: 47°30′07″N 19°02′03″E / 47.50194° СГШ; 19.03417° ИГД / 47.50194; 19.03417
2013

Црквата Матијаш (унгарски : Mátyás templom) е црква која се наоѓа во Будимпешта, Унгарија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 1015 година со готски стил, и е втората по големина црква во Будимпешта. Во 1541 година била претворена во џамија.