Црква Свети Архангел Михаил (Белград)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Саборна црква Св. Архангел Михаил
Saborna Crkva Sv. Arhangela Mihaila
Cathédrale Saint-Michel de Belgrade.jpg
Основни податоци
МестоБелград, Србија
Припадностхристијанство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Саборната црква Св. Архангел Михаил (српски: Саборна Црква Св. Архангела Михаила / Saborna Crkva Sv. Arhangela Mihaila) е црква која се наоѓа во Белград, Србија и е во склопот на Српската православна црква. Црквата била изградена во периодот помегу 1837 до 1840 година по наредба на принцот Милош Обреновиќ.