Прејди на содржината

Црква Сан Карло ал Корсо

Координати: 41°53′01.13″N 12°28′43.85″E / 41.8836472° СГШ; 12.4788472° ИГД / 41.8836472; 12.4788472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Сан Карло ал Корсо
Basilica dei Santi Ambrogio e Carlo al Corso
Основни податоци
МестоРим, Италија
Координати41°53′01.13″N 12°28′43.85″E / 41.8836472° СГШ; 12.4788472° ИГД / 41.8836472; 12.4788472

Црквата Сан Карло ал Корсо (италијански :Basilica dei Santi Ambrogio e Carlo al Corso) е црква која се наоѓа во Рим, Италија[1] и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 1610 година, а била завршена во 1669 година. Посветена е на Амброзио Милански[2] и Карло Боромео.

Наводи[уреди | уреди извор]