Црква Сан Карло ал Корсо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Сан Карло ал Корсо
Basilica dei Santi Ambrogio e Carlo al Corso
Campo Marzio - san Carlo al Corso 01665-6.JPG
Основни податоци
Место Рим, Италија
Координати
Држава Италија
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил барокна архитектура
Карактеристики

Црквата Сан Карло ал Корсо (италијански :Basilica dei Santi Ambrogio e Carlo al Corso) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 1610 година, а била завршена во 1669 година. Посветена е на Амброзио Милански и Карло Боромео.