Црква Санто Антонио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Санто Антонио
Igreja de Santo António de Lisboa
StAnthonyLisbon-CCBY1.jpg
Основни податоци
Место Лисабон, Португалија
Држава Португалија
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Црквата Санто Антонио (португалски: Igreja de Santo António de Lisboa) е црква, манастир, кој се наоѓа во Лисабон, Португалија. Црквата била изградена во 1195 година и е посветена на Свети Антониј.