Црква Санти Козма е Дамиано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Санти Козма е Дамиано
Basilica Santi Cosma e Damiano
Palatine view of temple of romulus.jpg
Основни податоци
МестоРим, Италија
КоординатиКоординати: 41°53′31″N 12°29′14″E / 41.891811°СГШ 12.487335°ИГД / 41.891811; 12.487335

Црквата Санти Козма е Дамиано (италијански :Basilica Santi Cosma e Damiano) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 527 година и реновирана во 1632 година и 1947 година. Црквата е посветена на Свети Козма и Свети Дамјан.