Црква Санта Марија дел Пи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Санта Марија дел Пи
Santa María del Pí
050529 Barcelona 099.jpg
Основни податоци
МестоБарселона, Шпанија
МитрополијаКаталонија
Осветен14 век
Архитектонски типГотска архитектура

Црквата Санта Марија дел Пи (шпански: Santa María del Pí) е црква која се наоѓа во Барселона, Каталонија, Шпанија. Црквата била изградена во текот на 14 век помеѓу 1319 и 1391 година[1], и е во готска архитектура. Се смета дека на нејзиното место имало ранохристијанска црква која датирала од почетокот на 5 век. Сепак, појасни извори велат дека во 987 година постоело црква која била надвор од ѕидините на Барселона. Во 1936 година црквата била опожарена, а по завршувањето на војната во Шпанија, истата била реновирана.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 41°22′56″N 2°10′26″E / 41.38222° N; 2.17389° E / 41.38222; 2.17389