Црква Санта Марија дел Пи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Санта Марија дел Пи
Santa María del Pí
050529 Barcelona 099.jpg
Основни податоци
Место Барселона, Шпанија
Province Каталонија
Осветен 14 век
Архитектонски тип Готска архитектура

Црквата Санта Марија дел Пи (шпански: Santa María del Pí) е црква која се наоѓа во Барселона, Каталонија, Шпанија. Црквата била изградена во текот на 14 век помеѓу 1319 и 1391 година[1], и е во готска архитектура. Се смета дека на нејзиното место имало ранохристијанска црква која датирала од почетокот на 5 век. Сепак, појасни извори велат дека во 987 година постоело црква која била надвор од ѕидините на Барселона. Во 1936 година црквата била опожарена, а по завршувањето на војната во Шпанија, истата била реновирана.

Наводи[уреди | уреди извор]