Црква Марија Магдалена (Ерусалим)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поврзано: Црква Марија Магдалена (појаснување)
Црква Марија Магдалена
MariaMagdaleneChurch.JPG
Поглод кон црквата
Основни податоци
МестоИзраел Ерусалим, Израел
КоординатиКоординати: 31°46′44″N 35°14′28″E / 31.77889° N; 35.24111° E / 31.77889; 35.24111
Духовно-организациски статусцрква

„Марија Магдалена“ — руска црква која се наоѓа на Гетсиманската Планина, до Гетсиманската градина во Ерусалим, Израел.

Црквата е посветена на Марија Магдалена, голем подржувач на делото на Исус Христос. Марија Магдалена била прва која отишла на гробот на Исус по неговото распнување на крстот, како и една од неговите следбеици.

Црквата била изградена во 1886 година во времето на цар Александар III кон почит кон неговата мајка Марија Александровна. Цркавата е изградена традиционално во руски стил.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]