Црква Марија Магдалена (Ерусалим)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Поврзано: Црква Марија Магдалена (појаснување)
Црква Марија Магдалена
MariaMagdaleneChurch.JPG
Поглод кон црквата
Основни податоци
Место Израел Ерусалим, Израел
Координати
Духовно-организациски статус црква


Црквата Марија Магдалена е руска црква која се наоѓа на Гетсиманската планина, до Гетсиманската градина во Ерусалим, Израел.

Црквата е посветена на Марија Магдалена, голем подржувач на делото на Исус Христос. Марија Магдалена била прва која отишла на гробот на Исус по неговото распнување на крстот, како и една од неговите следбеици.

Црквата била изградена во 1886 година во времето на цар Александар III кон почит кон неговата мајка Марија Александровна. Цркавата е изградена традиционално во руски стил.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]