Црква Баратија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Баратија
Biserica Bărăţia din Bucureşti
Основни податоци
МестоБукурешт, Романија
КоординатиКоординати: 44°26′2.01″N 26°6′12.25″E / 44.4338917° СГШ; 26.1034028° ИГД / 44.4338917; 26.1034028
Припадностхристијанство
Осветен1314
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква
Завршен1954

Црквата Баратија (романски:Biserica Bărăţia din Bucureşti) е црква која се наоѓа во Букурешт, Романија. Објектот бил изграден во 1314 година, и неколкупати била реконструирана: во 1633 година од страна на француските монаси, во 1716 година од Влашкиот принц Стефан Кантакузино, 1741 година, и за последен пат во 1954 година[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Karl Auner, Geschichte der bukarester Baratzie, Bucharest, 1904