Циси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Царица Циси
慈禧太后
The Ci-Xi Imperial Dowager Empress (5).JPG
регенство 11 ноември 1861 – 15 ноември 1908
Царица Циан
(1861–81)
монархија Цар Тунг-џи (1861–75)
Цар Гуанг-суи (1875–1908)
Царица Циан
(1861–81)
Татко Јехенара Хуизенг
Роден(а) 29 ноември 1835(1835-11-29)
Починал(а) 15 ноември 1908(1908-11-15) (возр. 72)
Пекинг, Џинг династија

Циси (кинески 慈禧太后; англиски Empress Dowager Cixi, 29 ноември 1835Пекинг, 15 ноември 1908) била кинеска царица чие владеење го одбежало пропаѓањето на Кина, поради што се смета за последниот кинески монарх.

За нејзиното потекло постојат различни теории, но во 1851 година како дете на манџурискиот службеник Хуејџенг дошла во Забранетиот град и станала една од службените љубовници на царот Сјанфенг. Во 1861 година извршила дворски пуч по што станала владетелка на Кина. За време на нејзиното владеење Кина била поразена од војната со Јапонија 1894-1895 година, го изгубила номиналниот суверинитет над Корејот и била присилена на понижувачки говори. Циси била конзервативна и до последниот момент се опирала на реформаторите кои сакале Кина да ја направат способна да им се спротивстави на западните притисоци. Три години после нејзината смрт Кина станала република.